Ajánlattevő (AT) feladata a PTE JPKT Mentőhelikopter Repülőterén tűzoltói szolgáltatás biztosítása, tűzvédelmi, műszaki mentési és egyéb feladatok ellátása az ajánlatkérőnél (AK) érvényben lévő Helikopter Repülőtér Kiegészítő Tűzvédelmi Utasítás, valamint a vonatkozó jogszabályok alapján.
Nyertes AT ennek során biztosítja:
• 2 fő tűzoltó együttes állandó jelenléte útján a szolgálatok időtartama alatt, az egyes leszállások alkalmával a gépek érkezését megelőzően, illetve a gépek látóhatáron való teljes eltávolodásáig a repülőtér tűzbiztonságát
• a repülőtér napi kétszeri ellenőrzését
• a repülőtér síkosság-mentesítését és a hó eltakarítását az irányító utasításai alapján
• a repülőtér állagvédelmét és megóvását a rendeltetésszerű használat körében
• a közreműködést a mentőhelikopterből való betegek ki- és beemelésénél
A szolgálatot ellátó személyzet összetétele: minden szolgálat alatt az egyik szakembernek az M.1. alkalmassági követelmény vonatkozásában megajánlott szakembernek kell lennie, míg a másik szolgálatot ellátó szakembernek pedig az M.2. alkalmassági követelmény vonatkozásában megajánlott szakembernek.
A feladatokat a repülőtér nyitvatartási ideje (szolgálat időtartama) alatt kell AT-nek ellátnia azzal, hogy amennyiben a helikopter nyitvatartási időn túli érkezéséről nyitvatartási időn belül szerez tudomást, úgy a feladatait a nyitvatartási időn belül megrendelt helikopter látóhatáron való teljes eltávolodásáig köteles ellátnia.
Amennyiben a helikopter, a repülőtér nyitva tartásának idején túl tartózkodik a repülőtéren, úgy AT többletfeladatként köteles a tárgyi feladatait ellátnia, az ajánlatában szereplő óradíjért.
Az egyes szolgálatok időtartamát havi bontásban a műszaki leírásban található táblázat határozza meg. A szolgálat időtartama a szerződés időtartama alatt változhat, ha a Légimentő Szolgálat módosítja a saját ügyeleti időtartamát.
AT feladata a tevékenysége ellátásához kapcsolódó adminisztrációs feladatok ellátása is. AK ezalatt a napi jelenlét rögzítését valamint külön napló vezetését érti, melynek tartalmaznia kell a napi tevékenységek elvégzését és az adott napi eseményeket.
AT feladata továbbá a szélzsák időnkénti cseréje és annak megigazítása is.
A szolgálatot ellátó személyzetnek az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által minősített teljes szükséges tűzoltó védőfelszereléssel kell rendelkeznie, melyet az AT-nek kell biztosítania. AK a 15/2010. (V. 12.) ÖM rendelet 1. mellékletében meghatározott, a jelen feladat ellátásához előírt védőfelszerelések meglétét érti teljes szükséges védőfelszerelés alatt (hővédő ruházatot, védőcsizmát, védősisakot, védőkesztyűt valamint légzésvédő eszközt).
A tűzoltó védőfelszerelések megfelelőségének biztosítása, rendszeres ellenőrzése, felülvizsgálata, javítása, cseréje és ezeknek a törvényi rendelkezéseknek megfelelő időközönként az AK felé történő igazolása, az AT feladata.
A tűzoltó műszaki mentést elősegítő feszítő, vágó eszközök megléte és készenlétben tartása AT feladata. A szolgálatot ellátó személyek mindegyikének tűzoltó kézibaltával kell rendelkeznie, ezen kívül az AK Force baltát biztosít a nyertes AT számára. Olyan feszítő, vágó eszközök meglétét kell AT-nek biztosítania, amely a helikopter balesete, sérülése során alkalmas arra, hogy az esetlegesen beszorult személyeket ki tudják szabadítani.
AT biztosítja az egyéb, a tevékenysége ellátásához szükséges munkaruházatot, felszerelést.
AT biztosítja a munkavállalóinak a jogszabály által meghatározott, a feladat ellátásához szükséges képzéseket és továbbképzéseket.
AK biztosítja a munka ellátásához szükséges tűzoltó készülékeket és a helikopter mozgások tájékoztatásához szükséges kommunikációs eszközöket.
AK biztosítja munkába lépéskor a készenléti tűzoltók számára a helyi ismeretekre, szabályokra vonatkozó általános tűzvédelmi, munkavédelmi és kórházhigiénés oktatást.
AK felhívja az AT figyelmét, hogy a repülőtéren a síkosságmentesítés és a hóeltakarítás során figyelembe kell venni a repülőtér sajátos tulajdonságait, így azt, hogy a tetőfelület szélét is meg kell közelíteni. Síkosság mentesítést abban az esetben kell végezni, ha a leszálló pálya fűtőrendszere meghibásodott illetve rövid idő alatt nagy mennyiségű hó hullott. A repülőterekre vonatkozó rendeleti szabályozással összhangban kollektív védelem (védőkorlát) nem alakítható ki. Figyelembe véve, hogy magasban végzett munkának minősül, valamint a síkosságmentesítés és a hóeltakarítás során a tetőfelület síkos, csúszós, ezért zuhanás elleni védelemről gondoskodnia kell az AT-nek. Az ehhez szükséges egyéni védőeszközök biztosítása, azok rendszeres ellenőrzése, felülvizsgálata, javítása, cseréje, valamint a munkavállalók egyéni védőeszközök használatára vonatkozó oktatása, képzése, és mindezeknek az AK felé történő igazolása az AT feladata.
A műszaki leírás részletesen tartalmazza, hogy AK mit ért zuhanás elleni védőeszközök alatt.
A szolgálatot ellátó személyeknek érvényes, tűzoltói feladatok ellátására szóló orvosi alkalmassági igazolással kell rendelkezniük.
AK felhívja az AT-k figyelmét, hogy a teljesítésbe bevonni kívánt szakemberek számának meghatározásakor legyenek figyelemmel a szolgálatok ellátására meghatározott követelményekre, továbbá legyenek figyelemmel a szakemberek foglalkoztatása vonatkozásában a 2012. évi I. törvény (a munka törvénykönyvéről) valamint az adott foglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó jogszabályanyag rendelkezéseire. Különös figyelemmel arra, hogy az egyes szolgálatokat két fő szakember állandó együttes jelenléte útján kell biztosítania az AT-nek.
További részletek a műszaki leírásban, a közbeszerzési dokumentumban valamint a szerződéstervezetben.